Tovább az Oktatási Hivatal oldalára
2014-ben iskolánk elnyerte az ÖKOISKOLA és a MADÁRBARÁT iskola címet.
Az Ökoiskola arra utal, hogy a tevékenység oly módon történik, hogy a lehető legnagyobb mértékig megpróbáljuk tiszteletben tartani az élővilág érdekeit minél kisebb károsodást okozva az ökoszisztémában.
Iskolánk tanulói, nevelői tudatosan figyelnek a környezetük védelmére. A fenntarthatóságra nevelés egyik legalkalmasabb helyszíne az iskola, a személyes példaadás, a közösség ereje. Az emberiség jelenlegi legnagyobb kihívása a környezeti válság. Környezettudatos életvitel kialakítása a cél. Az Ökoiskola abban különbözik egy átlagos iskolától, hogy nemcsak a tanításban érvényesülnek a környezeti nevelés, a fenntarthatóság pedagógiai elvei, hanem az iskolai élet minden területén.
Közös célunk nemcsak az Ökisokolai programnak megfelelni, hanem úgy élhetővé, s mi több, szerethetővé tenni iskolánkat, hogy tényleg "süssön róla", hogy az itt dolgozók, tanulók és szüleik fontosnak érzik a környezet- és természetvédelmet.
Vannak évről-évre ismétlődő programjaink, de igyekszünk új elemekkel is színesíteni a környezetvédelemhez, fenntarthatósághoz kapcsolódó foglalkozásainkat. Éves munkatervünk havi bontásban részletezi feladatainkat, programjainkat, mely a tanulók és szülők, iskolai dolgozók bevonásával történik:
- papírgyűjtés (szeptember-október környéke)
- családi nap (október)
- Állatok világnapja (október 4.)
- fogászati hónap
- Márton-napi felvonulás (november)
- madáretetés elkezdése (november)
- Egészségnap (november)
- adventi készülődés (november)
- Öko-karácsony (december)
- kiállításszervezés (január)
- növényültetés (február)
- papírgyűjtés (március)
- Föld napja (április)
- Családi nap (április)
- Madarak és fák napja (május)
Tanórán
Tanórákon történik azon ismeretek megalapozása, szemléletformálása, amely során lehetőség van a helyes értékrend, természethez fűződő viszony kialakítására. Ez minden szaktanár feladata, a megvalósítást viszont nagymértékben befolyásolja, hogy mely tantárgyról van szó. Kiemelt helyet kapnak a hétköznapi élettel kapcsolatos feladatok.
Környezeti nevelés alsó tagozatban
A környezeti nevelés átfogja az alsó tagozatos tárgyak teljes körét, a környezettel való ismerkedés és a környezetbarát szokások formálása érdekében.
Környezeti nevelés felső tagozatban
Célunk, hogy tanóráink keretein belül sor kerüljön a következő témakörök feldolgozására: káros szokások (drog, alkohol, dohányzás, energiaital), étkezési szokások, környezetvédelem, hagyományok ápolása, újrahasznosítható anyagok kezelése, a mozgás öröme, egészséges életmód, szabadidős sportok megismertetése, tantervbe épített úszásoktatás, judo és tenisz.
Tanórán kívüli programok
Az osztálykirándulások során a gyerekeknek lehetőségük nyílik a természet megismerésére.
Évente két alkalommal papírgyűjtést szervezünk, szelektíven gyűjtünk papírt, PET palackot, kupakot, használt olajat, szárazelemet és használt fényforrást.
2021-től a SULIZSÁK program keretében ruhagyűjtést is szervezünk.
Iskolai környezet
A Posta utcai tagintézményünk egyik nagy előnye a kiváló természeti környezet és a jól felszerelt, dús növényzettel bíró városi játszótér közelsége.
Népszerűsítjük a kerékpáros és rolleres közlekedést a gyerekek körében. Mindkét tagintézményünk kerékpártárolóval rendelkezik, mely diákjaink és dolgozóink rendelkezésére állnak.
Az iskola folyosói és tantermei zöldek: rengeteg szobanövényünk van, amit tanulóink, tanáraink nagy gonddal ápolnak.
Vállalásaink
Terveink között szerepel a tagintézmények udvarán Kneipp-ösvény kialakítása, mely eltérő anyagú felületeket sorakoztat fel: kavicsos, köves, fenyőkéreg, fakorong, tőzeg, fenyőtoboz, tégla stb. Előnyei közt szerepel, hogy pezsdíti a vérkeringést, kivédi a lúdtalp kialakulását és jó móka gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt.
Napjaink fogyasztói társadalmában a profitorientáltság mértéktelen fogyasztásra buzdít. A média ontja a reklámokat, kiszolgáltatottá teszik a fogyasztót. Arra ösztönzik, hogy szükségleteinél többet vásároljon. Célunk a tudatos fogyasztói magatartás kialakítása.
Reményeink szerint sikerül a csecsemőápolási-, elsősegélynyújtási szakkör és ciklus-show beindítása, valamint a 2020 februárjában megszervezett Taplós Nomádia fotókiállításhoz hasonló, a természetet a maga szépségében bemutató képzőművészeti kiállítások szervezése.
Az Örökös Ökoiskola keretében szervezett programok képgalériája:
Családi és egészségnap
Papírgyűjtés és újrahasznosítás
Sulizsák
Taplós Nomádia
Interaktív környezetvédelmi foglalkozás
Minden program